اطلاعات صاحب دامنه یا Whois چیست؟

با انجام عملیات whois از دامنه مورد نظر، می‌توانید از قابلیت ثبت دامنه را بررسی کنید و یا در صورتی که دامنه قبلاً به ثبت رسیده باشد، نام شرکت ثبت کننده دامنه، محل میزبانی سایت، اطلاعات صاحب دامنه، شامل نام و نام خانوادگی، ایمیل، آدرس و شماره تلفن و ... قابل‌دسترس خواهد شد. هرچند، بعد از اجرایی شدن قانون GDPR (قانون حافظت از داده‌های عمومی) و برای حفظ حریم خصوصی کاربران، در برخی موارد مقداری از این اطلاعات مخفی ‌شده است.

دانستن این اطلاعات چه کاربردی دارد؟
در مواردی که نیاز به ارتباط با مدیر سایت و یا صاحب دامنه داشته باشید و یا بخواهید مالکیت دامنه را از او خریداری کنید، می‌توانید به اطلاعات آن شخص دست یابید.

اطلاعات صاحب دامنه یا Whois چیست؟

پاسخگوی شما هستیم

تیم پشتیانی هاست ایران در تمام روزهای هفته آماده پاسخگویی به شما است

پرسش های متداول

در این قسمت، پرتکرارترین پرسش‌های کاربران، پاسخ داده شده است. اگر پاسخ خود را نیافتید، تیم پشتیبانی هاست ایران به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به شماست.

شما می‌توانید با whois گرفتن در سایت whois.hostiran.com یا سایت های دیگر whois، نیم سروهای تنظیم شده روی دامنه را مشاهده نمایید. همچنین با این کار می‌توانید تاریخ ثبت دامنه و همچنین انقضای دامنه را مشاهده نمایید.

WHOIS در فضای وب، به بانک اطلاعاتی گفته می‌شود که هر فردی با وارد شدن به آن، به‌راحتی می‌تواند دامنه‌ی موردنظرش را جست‌وجو کند و اطلاعات صاحب دامنه، شامل نام و نام خانوادگی، ایمیل، آدرس، شماره تلفن و همچنین اطلاعاتی در خصوص دامنه مانند: تاریخ ثبت، تاریخ منقضی شدن و ... را به دست آورد. این سایت نیاز به کاربری خاصی ندارد و اطلاعات صاحب دامنه برای تمام مردم قابل‌دستیابی است. اگرچه هم‌اکنون، بعد از اجرایی شدن قانون GDPR (قانون حافظت از داده‌های عمومی) و برای حفظ هرچه بیشتر حریم خصوصی شهروندان اروپایی، مقداری از این اطلاعات مخفی‌شده است. از معتبرترین وب‌سایت‌ها در این خصوص می‌توان سایت‌های https://www.whois.com و https://www.internic.net/ را نام برد.