تا بماند نام نیکت پایدار
تا بماند نام نیکت پایدار
اطلاعیه

تا بماند نام نیکت پایدار

1395-07-05

انتخاب نام دامنه از اون کارهایی هستش که می‎تونه خیلی‌ها رو به چالش بکشونه؛ بعضی وقت‌ها پیش میاد که اسم مناسبی به ذهنمون نمی‎رسه و یا اگر بعد از ساعت‌ها و روزها فسفر سوزوندن، نام مناسبی هم پیدا بشه، اون اسم قبلاً توسط یه شخص خوش‎شانس ثبت شده! از طرف دیگه، در تماس‌های متعدد مشتریان و یا در جلساتی که با آن‌ها داشتیم، زمان زیادی صرف مشاوره و انتخاب نام مناسب برای سایتشان می‌شد. کم‎کم تصمیم گرفتیم یک لیست از معیارها و فاکتورهای مهم انتخاب نام مناسب برای دامنه تهیه کنیم تا مشتریان با توجه به فعالیت و حوزه کاری خودشون و امتیازی که به هر معیار میدن، بتونن نام مناسب رو پیدا کنند. اما رفته رفته، تقاضای انتخاب نام دامنه زیاد‎تر شد و ما امکان راهنمایی و مشاوره به تمامی مشتریان رو نداشتیم. از این رو تصمیم گرفتیم باطراحی و راه اندازی یک سرویس مستقل، انتخاب نامه دامنه رو آسون کنیم.

رونمایی از سامانه پیشنهاد دهنده نام دامنه هاست ایران

سرویس پیشنهاد دهنده نام دامنه ‌هاست ایران، به منظور کمک به کاربرانی که برای انتخاب نام دامنه خود دچار مشکل هستند، در تابستان سال 95 طراحی و پیاده سازی شد تا به بهترین شکل در دنیای مجازی، نام نیکشان پایدار بماند. هدف ما در طراحی سرویس پیشنهاد دهنده نام دامنه این بود که کاربران در کوتاه‌ترین زمان ممکن (در سه گام)، نامه دامنه مورد نظرخود را بیابند و در صورت تمایل آن را به ثبت برسانند. [caption id="attachment_1010" align="aligncenter" width="1000"]سامانه پیشنهاد دهنده نام دامنه سامانه پیشنهاد دهنده نام دامنه[/caption]   سهولت استفاده، سادگی طراحی و کاربردی بودن این سرویس از مزایای سامانه پیشنهاد دهنده نام دامنه است. در گام اول تنها کافیست نام کلماتی که می‌خواهید در دامنه بیاید را وارد نمایید. سپس در گام دوم، در صورت تمایل پیشوندها یا پسوندهای مورد نظر را اضافه کنید و در گام سوم با انتخاب نوع دامنه، لیستی از دامنه‌ها را که با ترکیب کردن کلمات مورد نظر شما ایجاد شده‌اند را مشاهده کنید. در صفحه نتایج، علاوه بر امکان ویرایش، می‌توان از مالک دامنه باخبر بشید و یا آن را به‌صورت مستقیم ثبت کنید. همچنین این سامانه قابلیت ثبت همزمان چند دامنه رو داره؛ دامنه‌ها را به سبد انتخاب اضافه کنید و تمامی اون‎ها رو یک جا ثبت کنید.

ساختار فنی

پس از طراحی رابط کاربری و مشخص شدن ساختار فنی این سرویس، برنامه‎نویسی آن با زبان PHP نوشته و صفحات آن با فریمورک محبوب Bootstrap  پیاده سازی شد. اضافه کردن کمی هم تکنولوژی‎های دیگر، این پروژه را تکمیل کرد. در هنگام استفاده از این سرویس به این موارد توجه کنید:
  • این سامانه از دامنه IR پشتیبانی نمی کنه و فعلاً پیشنهاده با دامنه‌های Com, Net, Org, Info, Biz ارائه میشه.
  • این سرویس دارای Cache یا حافظه ذخیره‌سازی موقت نتایج (که خیلی هم خفنه!) هستش و لازمه حتماً جهت اطمینان از آزاد بودن دامنه پیشنهادی، در سرویس Whois یا سایت ‌هاست ایران، استعلام بگیرید.
[vcex_button url="http://name.hostiran.net/" style="graphical" align="center" color="blue" size="medium" target="blank" rel="none"]ورود به سامانه پیشنهاد دهنده نام دامنه[/vcex_button]

نظرات